Nogle gange møder jeg formuleringen: “Jeg bruger lidt metakognitivt i mit arbejde”. Og hver gang mærker jeg en lille modstand. Ikke fordi metakognitiv terapi ikke kan inspirere bredt, det kan den i høj grad, men fordi der ligger noget afgørende i forskellen mellem at bruge metakognitive redskaber og at arbejde metakognitivt.
Metakognitiv terapi (MCT) er nemlig ikke en samling værktøjer, der kan drysses ud over forskellige terapeutiske tilgange. Det er ikke en teknik til at dæmpe ubehag hurtigt, eller en metode du kan hive frem, når nogen bekymrer sig lidt for meget. Det er en fundamentalt anderledes forståelse af sindet og menneskelig forandring.
En anden måde at se mennesket på
Når jeg arbejder metakognitivt, er det ikke bare for at hjælpe nogen med at “tænke mindre negativt” eller få ro i hovedet. Det handler om at hjælpe mennesker med at opdage, hvordan de forholder sig til deres tanker og hvordan det forhold ofte er kernen i problemet.
I metakognitiv terapi forstår vi ikke bekymringer, grublerier og tankemylder som noget, der skal løses indholdsmæssigt. Vi ser det som en stilstand, man kommer til at opretholde gennem vaner som overfokus, mental kontrol og selv-monitorering.
Vi kigger ikke på indholdet i tankerne:
“Er det her sandt?” eller “Hvordan kan jeg tænke anderledes?”
Vi spørger i stedet: “Hvor meget tid bruger du på det og hvordan påvirker det dig?”
Det er en helt anden måde at møde psykisk lidelse på.
Når man “låner lidt metakognitivt”
Derfor bliver det også problematisk, når man forsøger at “blande” metakognitive teknikker ind i en kognitiv ramme eller en hvilken som helst anden ramme. Kigger vi nærmere på den klassiske kognitive terapi, arbejder den ofte med at identificere, udfordre og omstrukturere tanker og bygger på ideen om, at det er indholdet af tankerne, der skaber følelsen.
Men i metakognitiv terapi ser vi ikke indholdet som det afgørende - vi ser bearbejdningen som problemet. Derfor virker metoden kun fuldt ud, når vi arbejder med den som en helhed. Når vi ændrer rammen for, hvordan klienten forstår sig selv og sit sind - ikke bare værktøjerne, men perspektivet.
Det handler ikke om redskaber - det handler om frihed
Når jeg arbejder metakognitivt, er det med en intention om at skabe frihed. Ikke frihed fra tanker eller følelser, men frihed fra det mentale fængsel, der opstår, når vi forsøger at styre, analysere og kontrollere vores indre verden.
Metakognitiv terapi handler om at opdage mønstre og skabe plads til at vælge nye. Det kræver øvelse. Det kræver mod. Og det kræver et tillidsfuldt rum, hvor det bliver tydeligt, at tanker ikke skal styres men have lov at passere igennem sindet.
Eksempler fra praksis
En kvinde med social angst havde gennem flere år forsøgt at ændre på sine negative tanker:
“De synes, jeg er mærkelig.”
“Jeg rødmer for meget.”
“Jeg er ikke spændende nok.”
Hun havde lært at tænke mere realistisk, at berolige sig selv og finde alternative forklaringer. Men hendes indre uro blev ved. Hun sagde: “Jeg tænker ikke længere så negativt, men jeg tænker hele tiden.”
Det var først, da vi skiftede spor og begyndte at arbejde metakognitivt med at observere, hvordan hun behandlede sine tanker, og øve at lade dem være, at angsten begyndte at slippe. Ikke fordi tankerne forsvandt, men fordi de mistede grebet i hende.
En anden klient med stresssymptomer og udmattelse sagde:
“Jeg har prøvet alle redskaber. Men jeg kan ikke holde hovedet stille.”
Og netop dér lå nøglen. Det var ikke, fordi han manglede strategier. Det var, fordi han konstant forsøgte at regulere sig selv at der opstod et problem. Han havde lært, at han skulle gøre noget ved sine tanker. Men med metakognitiv terapi lærte han i stedet, at han kunne lade dem være og lade systemet selv, finde tilbage til ro.
En praksis med respekt for sindets egen balance
Metakognitiv terapi er ikke hurtig regulering. Det er ikke “tankestop” eller “positiv tænkning”. Det er en dyb respekt for, at sindet er selvregulerende, hvis vi giver det plads.
At arbejde metakognitivt er at stille sig til rådighed for netop det. Det er en tilgang, der ikke handler om at fikse mennesker, men om at hjælpe dem med at opdage, at de ikke er i stykker.
Vil du gerne lære mere om metakognitiv terapi, så kontakt mig gerne for en snak.
Med venlig hilsen