Når man er fanget i en spiral, hvor man dvæler ved de negative tanker, handler det oftest om, at man ikke føler, at man kan lade være.
Faktisk opfatter de fleste, at tænkningen er ukontrollerbar, og det er skræmmende. Man overtænker scenarier som ikke er sket, og kan ikke lægge det fra sig. Og når man ikke føler, at man kan styre sine egne tanker, hvilket vi kalder for '
tankemylder', så bliver ens eget hovedet jo et usikkert eller ligefrem et farligt ”sted”, og den fornemmelse giver anledning til forøget frustration og angst.
Men heldigvis er der blot tale om en fornemmelse af manglende kontrol. Tanker er nemlig hverken ukontrollerbare eller skadelige i sig selv. Tværtimod er bekymringer og grublerier overraskende nemme at få kontrol over, og det er noget af det allerførste, man lærer i metakognitiv terapi.
Metakognitiv terapi handler grundlæggende om at få kontrol over sin tænkning, så man kan være mere fleksibel og selv bestemme, hvad man tænker på og hvor meget tid, man bruger på det. Når man har styr på det (og det får man relativt hurtigt, når man bliver bevidst omkring ens triggertanker) oplever de fleste en kolossal symptom lettelse.